Güncel - Günün İçinden İzlerGurbete 50 yıl sonra Sirkeci'den nostaljik göç


Bundan tam 50 yıl önceydi... Türkiye'nin dört bir yanındaki yağız delikanlılar, umuda doğru yolculuğa çıkmak için Sirkeci Garı'nda toplanmıştı.

İsimleri okunan Ahmet, Hüseyin ve daha birçokları, gözü yaşlı sevdiklerini arkada bırakarak yeni bir iş ve hayat arzusuyla binmişlerdi kara trene. Yolculukları Almanya'yaydı. Kimi fabrikalarda kimi de inşaatlarda çalışıp para biriktirmenin derdine düştü yıllarca. 50 yıl önce işçileri bir araya getiren Sirkeci Garı'nda o an dün yeniden yaşandı. Türkiye ile Almanya arasında imzalanan işgücü değişim anlaşması kapsamında gurbete giden işçiler, bu kez işçi göçünün 50. yılı nedeniyle düzenlenen bir etkinlik için trendeki yerlerini aldı. Bu yolculuk, aynı zamanda TRT tarafından belgesele dönüştürülecek. İlk yolculuk görüntülerinin de kullanılacağı belgeselin ismi trenle aynı ismi taşıyan 'Almanya Treni' olacak.


Almanya'ya ilk göç edenler arasında yer alan 40 işçi, ailesiyle birlikte dün Sirkeci Garı'ndan uğurlandı. Almanya'ya ilk giden kafilede yer alan İbrahim Yorgun, "Biz oralara amele olarak gittik ama evladımın biri avukat, diğeri doktor oldu." diyerek, o anları tekrar yaşamanın mutluluğunu dile getiriyor. Trenin yolcularından bir diğeri de 1962'de Kayseri'den yola çıkan Muhtat Mıhmat. O dönemde yeni evli olmasına rağmen eşini memleketinde bırakan Mıhmat, "Almanya'nın kültürünü bilmiyorduk. Dil sorunumuz da vardı. Bir şey alacağımız zaman satıcının kolundan tutup 'Şunu istiyorum' diye gösterirdik. Cebimizde para da yoktu. Hep patates, makarna ve yumurta yerdik." diyor.


Dört kuşak göçmenleri taşıyacak olan tren Plovdiv, Belgrad, Zagreb, Salzburg duraklarında konakladıktan sonra 30 Ekim'de Münih Garı'na ulaşacak. Onları uğurlamaya gelen TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, 50 yıl önce Sirkeci Garı'ndan Almanya'ya hareket eden trenin, hasret götürdüğünü, üzüntüler taşıdığını, sevgi getirdiğini söylüyor. Belgrad'a kadar trende yer alacak TBMM Başkanı Cemil Çiçek ise gurbetçi Türklerin Almanya'nın bugünlere ulaşmasında büyük katkılar sağladığını belirtiyor. Çiçek, "Almanya'da ve Avrupa'da çıkarılan bütün engellere rağmen, oralarda Türkler hep olacak, bilgisi, üretimi, ülkelere sağladıkları katma değer ve hepsinden önemlisi gururlarıyla olacak." diyor.( 26.10.2011)

Kızılay: Van`a giden 17 tırımız yağmalandılar

Depremin ardından her depremde olduğu gibi Van`da da yağmacıların ortaya çıktığına dikkati çeken Kızılay Başkanı Ahmet Lütfi Akar, ``17 TIR’ımız, yağmacılar tarafından talan edilmiştir. Van`daki çadır kentimiz de bu yağmacılar tarafından talan edilmiş, vatandaşların direnci sayesinde oradaki 50 çadırımız muhafaza edilebilmiştir. Van`daki Kızılay Şube Başkanlığımız, bunlar tarafından basılmıştır`` diye konuştu.( 26.10.2011)
Van'da deprem!

Merkez üssü Van'ın Merkez ilçeye bağlı Tabanlı köyü olan önce 6.6, sonra da 7.2 büyüklüğünde olduğu açıklanan deprem çevre illerde hissedildi. Artçı sarsıntılar nedeniyle çevre illerdeki vatandaşlar da evlerini terk ederek sokaklara çıktı. Depremde kent merkezinde çok sayıda binanın çöktüğü belirtildi. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı,Van'da meydana gelen depremde, 279 kişinin hayatını kaybettiğini, 1301 kişinin de yaralandığını bildirdi.23 Ekim 2011 Pazar
Çukurca'da 24 asker şehit!
01.00 sıralarında Çukurca'da güvenlik güçlerinin bulunduğu binaları uzun namlulu silahlarla yoğun ateş altına tuttu. Teröristlere polis ve askerler de anında karşılık verdi. 

Ağır silahların kullanıldığı ilçe merkezindeki çatışma 30 dakikayı aşkın süredir aralıksız devam etti.

DHA'ya göre, gece saatlerinde başlayan saldırılarda 24 asker şehit oldu, 18 asker de yaralandı. 
19.10.2011
Tüm yurtta terörü protesto yürüyüşleri yapıldı. ( 20-21-22-23. /10. 2011 )Tenzile Erdoğan'ın cenazesini taşıyan cenaze aracı konvoy eşliğinde Fatih Camii'ne geldi. Geçilen güzergahlar trafiğe kapatıldı. Başbakan Erdoğan da annesini son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Başbakan Erdoğan ile kardeşi Mustafa Erdoğan da cenaze aracının arka koltuğunda yer aldı.    08.10.2011


Anneye son görev

Başbakan Erdoğan, Fatih Camii'ndeki cenaze töreninde helallik alınması sırasında gözyaşlarına hakim olamadı. Cenaze kılınan namazın ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.Safra kesesi ameliyatı sonrası ani gelişen dolaşım bozukluğu nedeniyle dün vefat eden Başbakan Erdoğan'ın annesi Tenzile Erdoğan (88) son yolculuğuna uğurlandı. Başbakan Erdoğan, cenaze aracıyla camiye ve mezarlığa gitti. Annesinin tabutuna omuz veren Başbakan Erdoğan, cenazeyi musalla taşına kadar taşıdı.Binlerce kişinin katıldığı cenaze namazının ardından Diyanet İşleri Başkanı'nın 'Hakkınızı helal ediyor musunuz?' sorusuna kadar kendisini zor tutan Başbakan Erdoğan, 'helal olsun' derken daha fazla kendini tutamadı, gözyaşlarına boğuldu. Bu arada tabutun üstündeki siyah örtünün Kabe örtüsü olduğu öğrenildi. Başbakan'ın annesi Tenzile Erdoğan, Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Tenzile Erdoğan'ın cenazesini taşıyan cenaze aracı konvoy eşliğinde Fatih Camii'ne geldi. Geçilen güzergahlar trafiğe kapatıldı. Başbakan Erdoğan da annesini son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Başbakan Erdoğan ile kardeşi Mustafa Erdoğan da cenaze aracının arka koltuğunda yer aldı.    08.10.2011


Der Spiegel: "Ordu Erdoğan’a teslim oldu"

TSK'nın komuta kademesinin istifasına en çarpıcı yorum Der Spiegel'den geldi.

Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesindeki toplu istifayı değerlendiren Alman haftalık haber dergisi, ’Der Spiegel’ dergisi "Türk Ordusu Erdoğan’a teslim oldu" başlıklı haberinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu gelişmelerin ardından ’konumunu daha da güçlendirdiğini’ iddia etti. 
( 01.08.2011)


*Erdoğan, hükümeti kurma görevini aldı
Başbakan Erdoğan 61. hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Gül'den aldı. *Tsunami mağdurlarına 'Gaga' şoku
Ünlü Amerikalı pop şarkıcısı Lady Gaga, tsunami mağdurları yararına satılan bileziklerin parasını zimmetine geçirmekle suçlanıyor..

*Mü diyor ki: Gaga fena gagalamış yani... :) 29.06.2011


*Miraç Kandili

Hz. Muhammed'in Kabe'den alınıp önce Mescid-i Aksa'ya götürülüp oradan gökyüzüne çıkarılıp Allah'la görüştüğü gece olan Miraç Kandili tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor.

*TBMM'de Yemin Töreni
Türkiye Büyük Millet Meclisinin 24. Dönem milletvekili ant içme töreni sona erdi. CHPnin ant içmediği, BDPli bağımsızların Genel Kurula girmediği törende toplam 380 milletvekili ant içti.

*''Helal kesim'' yasaklandı
 Hollanda'da parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi, Hayvanlar Partisi'nin (PvdD) sunduğu şoksuz kesimin (helal kesim) yasaklanmasına ilişkin yasa tasarısını kabul etti.

                                                                                                               28.06.2011